February 2014

Maki Suši Recept

16. february 2014 at 20:32 | Cyberr Tek |  World
To jsem se jenom tak nerozhodla. V časopise Bridge byla soutěž o nejlepší recept (info). Teda asi ne nejlepší, asi jde taky o to, jak to napíšeme v angličtině, ale mělo to být naše oblíbené jídlo. Zároveň jsme měli přidat fotku, kde jsme my s tím hotovým jídlem, což tu rozhodně dávat nebudu. Vypadám tam fakt děsně, protože jsem sotva vstala a hned jsem se pustila do přípravy. Asi pár týdnů potom jsem si to napsala v češtině a dneska jsem to přeložila do angličtiny a chystám se to odeslat, tak mi držet palce. Ráda vyhrávám :D (mimochodem jsem nevyhrála :D)


Použila jsem plno stránek, kde bylo napsané, jak se maki suši připravuje a co je důležité. Bylo to občas dobře napsané, ale v jiných bylo něco navíc, a nebo to nemělo žádný směr. Prostě všechno "ve stejné větě". Tak jsem to napsala všechno dohromady a vytvořila jsem ten NEJJEDNODUŠŠÍ RECEPT NA MAKI SUŠI. Klidně mi napiště, než začnete s přípravou, s čím si nevíte rady. Jestli si myslíte, že mám někde chybu, nebojte se ozvat.

Styl bydlení - rustic, japanese traditional

2. february 2014 at 21:23 | Cyberr Tek |  World
Když se řekne, že je něco rustikální, tak co si vybavíte? Když jsem ještě já neznala tohle slovo, tak jsem si myslela, že to je něco starobylého, něco se středověku. Sice jsem na to úplně nekápla, ale myslím, že je to blízko. Rustikální se dá přeložit jako venkovský, něco co je typické pro venkov nebo něco úplně obyčejného a jednoduchého. Dřevo - nejkrásnější materiál , který je v rustikálním stylu velmi oblíbený. Kromě dřeva, jako materiálu, se používá také hodně květin, suchých jako levandule nebo jednoduše něco zavěšeného. V rustikální kuchyni jde všechno vidět. Jsou samozřejmě přihrádky, ale třeba přihrádka na dřevěné desky, na kterých krájíme maso či zeleninu, je pěkně v otevřeném místě pod stolem nebo je přímo vystavená s ostatníma na pultě.
Normálně bych nedávno tento styl "bydlení" nemusela mít zrovna v lásce, ale já miluji levandule a právě jsem si zamilovala obyčejnou jednoduchost. Japonské bydlení, které není podle západního stylu, myslím přesně to tradiční, se taky řídí jednoduchostí, protože v té je energie a síla. Ale tradiční bydlení v Japonsku a rustikální styl nevypadají stejně.
Nepletťte si to prosím, i když jsem vás k tomu teď skoro nalákala. Mají ale taky hodně věcí společné - v obou je klid a nejsou až moc v moderním stylu. Nejsou tam žádné lesklé plasty a nic v jedné barvě. V rusticu je mnoho hnědé, obzvláště barvy dřeva a barvy přírody, které ladí s okolím. V japonském stylu je také hodně dřeva, ale nemusí tam být více barev. Spíše se snaží udělat minimum barev, které k sobě ladí. Třeba hnědá a béžová nebo bílo-černá, která nedává najevo nenávist (což je velice těžké xD). Jako rozdíl můžeme pokládat třeba i prostor. V Japonsku je málo místa, tak se toho snaží narvat co nejvíce do malého bytečku. Pak se tam třeba objeví postel ve zdi nebo postelo-sedačka nebo kuchyň spojená s 16 m2.obývacím pokojem.
V bohatém prostoru se ale velmi rád roztahuje. Můžete v místě, kde jste minimálně, pochodovat v
Oni rádi vynechávají místa, jen tak pro odpočinek. V rustikálním stylu zase moc místa není. Oni rádi v každém koutě něco mají. Třeba květinu nebo kout přestaví do oblouku a tím se zmenší plocha. Velice si s tím zahrávají. Teď zpátky k té jednoduchosti. Říkala jsem, že i rustikální styl je trochu v jednoduchém souznění, ale ne tak "brutálně" jako v japonském tradičním stylu. Oni v Japonsku nemusí mít vůbec nic na stole, všechno je schované a uklizené. Ne že by v rustiku byl všude brodel, ale tam si rádi něco necháte na stole - otevřenou knihu, rozpálené svíčky nebo ručníky na polici. Smíchají i více barev než dvě. Ale měly by k sobě teda ladit, protože ani jedno se ani trošku nenaklání k modernímu bydlení. Už
jsem to psala, ale klidně to napíšu ještě pětkrát. Není to nic v dnešním novodobém stylu. Všechno je takové staromódní a obyčejné, ale tak krásné, že můžeme říct, že ta obyčejnost se vrací do nové doby. Nemusí vše hned tak zaniknout :)
Pokud jde o dřevo, tak to nejlepší je masivní. Nemusí se ani lakovat. Čím přírodnější, tím jste blíž k oboum stylům. Barvy dřeva jsou samozřejmě neomezené a můžete je jakkoliv využívat. Pokud jde tedy o rustikální styl, tak dřevo bude stát v domácnosti asi nejvíce, kvůli zpracování.
Rustikální koupelna? Samozřejmě. Pojďme se koupat do vany, který není nikde zabudovaná. Stojí na nožičkách uprostřed ničeho nebo se vykoupejte ve dřevěné kádi. V japonském stylu to je podobné. Tam se koupete především v sedě. Shora to vypadá, jakokdyby jste se koupali v zemi. Vana je totiž většinou vyhrabaná a obetonovaná do země. Ručníky, osušky, šampóny a nejvíce tuhá
mýdla v rustiku jsou vidět a nejsou v žádných zakrytých přihrádkách. Leží třeba na poličce nebo na lavičce vedle "vany". Kohoutky nejsou nijak do čtvercového či obdelníkového tvaru, spíše se setkáte s tradičními kulatými kohoutky, které ještě sálají svou starobylou zlatou barvou. Jsou zaoblené a vypadají spíše jako z muzea.
Obývací pokoj a ostatní obytné pokoje nejsou nijak zvláštně ozdobené. V japonském stylu je "spací místnost" spíše do takového klidu a zimy, kdežto rustik je do klidu a tepla. Teplo a zima jsou antonyma a nedají se propojit. Teplo je pohodové a přátelské - vidíte pohodlnou postel s miliony polštářema a nadýchanou peřinu s hnědou dekou. Postel může mít i takové stojany, které připomínají postel princezen, na které se můžete i napíchnout.. Do místnosti jde plnou světla z východu, ale tma zbytku dne. Místnosti v japonském stylu jsou zimné a obyčejné. Podesta na zemi s dlouhou přikrývkou a malými polštaři pro manželský pár. Skříně jsou zavřené a většinou ladí s postelí. Obývací pokoj je v klidu a televize třeba na zdi nebo ve skříni
(pokud tam tedy je). V rustiku se můžete setkat s ozdobenou televizí ze všech stran. Jedná se tedy o bednovou televizi. Žádná plazmovka. V místnosti je pohodlno jako v ložnici. Po gaučích a křeslech jsou zbytečné deky, které celou místnost zdobí. Na zemi chlupaté koberce a u krbu chlupatý velký pes.
Myslím, že jsem tady vykecala plno mých pocitů na tyto dva styly bydlení. Miluji oba, každý má něco do sebe, ale nemůžu mít obojí. Líbí se mi klid a jednoduchost. Více miluji tu větši energii ticha v japonském stylu, ale nemůžu se nabažit dřevěného "nepořádku" v rustikální kuchyni nebo koupelnách. Miluji, jak jdou věci v koupelně vidět, ale zároveň některé věci v kuchyni chci mít zakryté. Je to velmi složité si vybrat. Taky velmi drahé. Doufám, že vás můj článek pobavil, protože o ani jednom stylu nevím moc. Soudím vše jen podle obrázků a to se mi líbí :) Tak přeji hezký den.

Fight Club

2. february 2014 at 12:57 | Cyberr Tek |  World


Tohle byla mega trefa do černého. Další jeden z mých top 10 a teď přemýšlím, jestli bych ho trochu nezměnila. Uvidíte tady plno filmů od Brada Pitta, protože je to můj oblíbený herec. Úplně ten nejoblibenejší. Dále máme Hugha Jackmana nebo Willa Smithe, ale Brad je prostě na tom největším vrcholu všech vrcholků. Tohle dvd máme dokonce doma v původním znění, takže jsem měla možnost se na to kdykoli kouknout, ale jaksi jsem to viděla teprve před rokem. Trpěla jsem, chtěla jsem udělat všechno, bylo to tak dokonalé, že jsem nemohla ani lapat po dechu. Příště nikdy neodkládat.

Dallas Buyers Club

2. february 2014 at 0:16 | Cyberr Tek |  World


Klíďas, který má AIDS? Můj oblíbenec, Jared Leto, jako transvestita? Na obrázku jsem to krásně soudila, ale to jsem věděla hovno. Nemyslela jsem si, že to bude úplná hovadina, ale nečekala jsem, že mě to bude bavit. Krásný film, který sice zahrnuje nelegální používaní nepovolených léků, smrtelné nemoci a homosexuální páry, ale taky pochopení a touhu žít.

The Wolf of Wall Street

1. february 2014 at 23:47 | Cyberr Tek |  World


Myslím, že bych mohla psát i něco o filmech. Tento film jsem viděla předevčírem, takže ho chci ještě krásně uchovaný v paměti napsat sem. Nechci říkat děj, spíš popsat moje oblíbené či neoblibené části a jak jsem si to celkově užila :) Nebojím se říct, že tohle je jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděla a dostal se do mých top 10. Mám ráda plno žánrů a od každého trochu něco jiného. Proč třeba Zelená míle není v top. Nemůžu říct, nemám dost místa. Tolik filmů je úžasných a časy postupují a filmy se zlepšují. Kde pak bude Forrest Gump? A proč ten tam taky není? Hmm, jsem z 90-tých let a taky jsem na novější filmy. Miluju Forresta a stejně tak i Zelenou míli, ale víc miluju Star Trek a třeba i Intouchables. Pryč od jiných filmů.