January 2015

Au-Pair Irsko (farmy)

8. january 2015 at 23:27 | Cyberr Tek
Můj deník z au-pair pobytu v Irsku: EXPERIENCE.

Chtěla bych k tomuto tématu napsat něco pro nováčky, aby třeba něco nezapomněli, co já jsem opomenula a nedělali stejné chyby :) Lidi jsou mylní, ale někdo víc a někdo míň. Nebojte se ničeho, hlavně buďte sebevědomí. Já jsem odjela do Irska v 18 letech.
Tenhle článek se bude týkat pracovního či studijního pobytu v Irsku, ale myslím, že bude celkově platit pro Evropu. Píšu to pro dívky, které se chtějí stát Au-Pairkami na Irských farmách nebo kdekoli jinde v Evropě ze STUDENT AGENCY. Nevyvyšuju nijak tuhle agenturu. Pro začátek jsem si vybrala tuhle.
Doporučuji pro všechny au-pair pobyty umět minimálně angličtinu na A2. Rodinám je jasné, že nejste rodilý mluvčí, ale později budu psát "hlavně se bavte s host rodinou" a k tomu potřebujete tu komunikativní angličtinu nejvíce. Děti jěště moc slov nenabraly, tak vám bude stačit pokročilejší základ.

NEŽ VŠECHNO VŮBEC VYŘIZOVAT

Vím, že určitě chcete někam do zahraničí hlídat děti, zlepšit si angličtinu, chodit popřípadě do školy, poznat novou kulturu a zvyky a vydělat nějaké ty drobné, ale pokud chcete být Au-Pair, uvědomte si, že budete pracovat hlavně s dětmi. Pokud máte mladšího sourozence a nechováte se k němu zrovna nejlíp, nemyslete si, že jiné děti vám budou příjemné. Rozumíte si s dětmi a nevadí vám, že jsou někdy rozmazlené nebo brečí, otravují, ale taky dokážou s úžasem poslouchat, rádi i neradi se do něčeho nového pouští, tak myslím, že o děti si starost dělat nemusíte.
Chci, abyste si uvědomili, že host rodina nemusí být vždy dokonalá a abyste si nedělali růžové představy. Byli si vědomi toho, že si za pracovní dny nemusíte sednout a někdy vám vezmou i dny volna. Může se to stát. Můžete dostat nějaké úplné haranty, kteří vám budou chlustat do jídla a mluvit sprostě. Je možné rodinu vyměnit, ale taky čekejte nějaké otázky od agentury, jestli není chyba ve vás. Můžou z vás udělat sluhu - budete uklízet záchody, žehlit, prát, uklízet na farmách hnoje a jiné práce. Je to naprosto individuální, ale doporučuji si přečíst nějaké informace o "au-pair špatné zkušenosti" (nebo v aj "au-pair bad experience").
Samozřejmě si to můžete zařídit tak, abyste neplatili nic agentuře. Prostě se zaregistrovat na nějakou ze stránek pro au-pairy, vyplníte řádně profil a musíte si řádně a neustále pročítat profily jiných rodin. Vezme to hodně času, ale za ty peníze to stojí. Většinou si můžete rodinu přidat do oblíbených a oni vás příjmou nebo ne. Hlavně nesmíte zoufat, plno lidí si takhle rodinu našli. Platíte si maximálně letenky. Jestli vše výjde, s rodinou se domluvíte, zaplatíte si letenku a co když vás tam rodina nebude čekat nebo vás v polovině plánované doby vyhodí z baráku? Nic nezmůžete, protože to oni můžou udělat. Podvod nemůžete poznat hned, ale pokud vám nabízí přes 200 Eur nebo liber na týden, tak se vám to přece musí zdát divné. Normální je asi 80 - 120€/liber. Hlavně nic neplaťte předem. Můžou vám posílat nějaké věrohodné dokumenty, ale ničemu nevěřte. Ale může se stát, že rodina bude na vás příjemná a tak naberete i skvělou zkušenost :)
Aby se vám vyplatilo vůbec někam jezdit a něco vydělat, měli byste si vybrat výlet minimálně na 3 měsice! Agentuře platíte za nalezení rodiny a vyřešení všech úředních záležitostí, jídlo a místo u rodiny máte zdarma, ale platíte si sami zvlášť letenky (popřípadě autobus, ale do Irska doporučuji letadlo), se kterými vám agentura pomůže, a pojištění, které agentura taky nabízí slevněné. Nezapomeňte na vaše vlastní výdaje. Určitě si koupíte suvenýry nebo zajdete občas na nějakého Guiennesse. "Výplatu" za vaši práci dostanete na konci každého týdne. Je zcela vaše věc, kolik si přinesete zpátky domů.
Také se rozhodněte, kde vlastně chcete být. Myslím, na jakém místě s jakým zaměřením. Já jsem si vybrala Irsko farmy. Tzn. že budu hlídat děti na farmě, pomáhat s úklidem i farmou či zvířaty. Farmy jsou většinou dál od velkých měst a nemáte možnost studia. Jde o mírumilovnou vesničku s lidmi, kteří rádi slaví, jsou pořád spolu a milují přírodu. Jestli chcete studovat, tak jste umístěni ve městech (Dublin, Cork, Limerick, Galway nebo jiná města). Rodiny ve městech jsou hodně zaneprázdněné a na děti nemají čas. Můžou přijít domů a mít špatnou náladu. Budete mít sice možnost navštívit nějaká muzea, kina nebo diskotéky, ale nemáte možnost vidět tu pravou krásu Irska. Studium si platíte sami, může vám to zaplatit rodina, ale to se moc nestává. Je to zcela vaše věc, ale dívky z farem si nestěžují :)